Підготовка складських приміщень до нового врожаю
Збереженість насіння залежить не тільки від його вологості, засміченості та зараженості комірними шкідниками, а й від стану приміщень для його зберігання. Тому зерносховища слід утримувати в такому стані, за якого усувалась би будь-яка можливість псування чи погіршення якості зерна продовольчо-фуражного призначення та насіннєвого матеріалу. Якщо немає типових сховищ, для цього пристосовують найкращі сухі, добре провітрювані приміщення, обладнані засіками.
Крім того, складається план приймання й розміщення зерна нового врожаю, який передбачає:
- раціональне використання місткостей зерносховищ;
- правильне розміщення зерна залежно від його культури, якості та кількості;
- уникання наступних зайвих внутрішніх переміщень зерна;
- раціональне використання механізованих зерносховищ, зерносушарок та іншого технологічного і транспортного обладнання;
Зернові склади мають бути сухими. В сирих складах насіння легко пошкоджується пліснявою, бактеріями, комірними шкідниками. Сирість на складах пов’язана переважно з близькістю ґрунтових вод або з потраплянням води в приміщення через вікна, двері, щілини у стінах, з покрівлі.
Для запобігання проникненню у сховище дощової води навколо нього влаштовують водостічні канави. Якщо сиріють стіни, побудовані з цегли або каменю, то їх із середини обшивають дошками або пресованими плитами на висоту насипу насіння, залишаючи між стіною та обшивкою проміжок 10 — 20 см для циркуляції повітря. Якщо у стінах і підлозі складів є тріщини або щілини, в них накопичується пил, в якому можуть жити комірні шкідники. Тому всі виїмки і щілини в стінах та підлозі законопачують просмоленим ганчір’ям, а великі тріщини зашивають рейками або листовим залізом. Дошки розбірних засік очищають, промивають гарячою водою і добре просушують.
Приміщення складів провітрюють, просушують, білять розчином хлорного вапна та проводять дезінсекцію. Знезараження порожніх зерносховищ хімічними препаратами — це одночасно профілактичний і винищувальний захід. Однак, попри високу ефективність інсектицидів хімічного походження, слід наголосити, що вони небезпечні для людей, тварин і довкілля. Тож проводити роботи зі знезараження повинні спеціалізовані компанії,співробітники, якої мають посвідчення та пройшли навчання, для виконання таких робіт.
Дотримання чіткого плану та графіку виконання запланованих робіт із підготовки матеріально-технічної бази – гарантований успіх у своєчасній підготовці підприємства до приймання зерна нового врожаю.
Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.