Машівська громада
Полтавська область, Полтавський район

Дмитрівський старостинський округ

Село Дмитрівка - центр Дмитрівського старостинського округу Машівської селищної ради, розташоване на р. Лип'янці, за 8 км. від  районного центру і за 18 км. від залізничної станції Селещина. 

Засноване у першій половині ХІХ ст. за переписом 1859 р. Дмитрівка (Левенцівка) – село козацьке Костянтиногорадського повіту Полтавської губернії.  

Сучасна територія старостату об`єднує два населених пункти: Дмитрівка та Калинівка. Населення складає 800 чоловік.

На території старостату функціонує школа на 320 місць. При школі функціонує  дитячий садок. На території працює два заклади культури: Дмитрівський будинок культури та  Калинівський сільський клуб, при яких працюють філіали сільських бібліотек. Також працює відділення зв’язку, фельдшерсько-акушерський пункт. Також функціонує історичний музей, якому присвоєне звання народного.

Села повністю газифіковані та забезпечені централізованим водопостачанням. На території сіл встановлено ряд пам`ятних знаків: братська могила двох радянських воїнів, загиблих 1943 року, пам’ятник воїнам - односельчанам (94 чол.), полеглим на фронтах ВВв та обеліск слави.

Спогади голодомору

Спогади Литвин (в заміжжі Коробка) Софії Прокопівни про Дмитрівський дитячий будинок (колгоспний патронат) в роки Голодомору 1932-1933 рр.

 

В 1932-1933 рр. в селі був страшний голод. У людей не осталося нічого їстівного. Вже з’їли все, що було в погребах, комори стояли пусті. Люди вмирали цілими сім’ями. Оставалися сироти нікому не нужні. І тоді колгосп вирішив відкрити патронат для осиротілих дітей. Їх назбиралося восьмеро:

 

Хоменко Яків (один остався з сім’ї в 6 чоловік), 1921 р.н.;

Матвієнки Коля і Рая;

Бейдики Марія і Рая;

Хоменко Степан;

Асауленко Оксана Федотівна, 1924 р.н.

 

Колгосп, як міг, намагався зберегти дітей. Їм давали затірку, соєву муку для випічки хліба, і хоч діти не наїдалися, але й з голоду не померли. Та й сельчани давали, хто що міг: то бурячок, то солоний огірок, а кой-коли і молока відірвуть від сім’ї, в кого була корова.Завгосп одягом забезпечував, взуттям. Завідувала патронатом Асауленко Нионила Павлівна, готувала їсти, Самохатко Ганна Федорівна, а я була нянею. Мені було тоді 18 років.  Всі восьмеро вижили і виросли. Зі слів Софії Прокопівни записала Гордієнко Єлізавета Іванівна в присутності доньки Софії Прокопівни, Голяк Лідії Іванівни.

У разі якщо у Вас є уточнення чи доповнення до історичних відомостей щодо населених пунктів Машівської громади, просимо надсилати їх на адресу:  21047618@mail.gov.ua з поміткою «Історична довідка для сайту громади»

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь