Перейменування вулиць та провулків в населених пунктах Машівської територіальної громади

Дата: 19.04.2023 15:07

У зв’язку з численними воєнними злочинами російських військових, здійснених в ході нинішнього етапу російсько-української війни, в українському суспільстві справедливо загострилося сприйняття монументів та об’єктів топоніміки, які стосуються російської історії та культури. В Україні значно активізувалася дискусія щодо того, чи місце таким об’єктам в вітчизняному культурному просторі, активно поширюються ініціативи щодо їхнього усунення з публічного простору українських міст і сіл.

Український інститут національної пам’яті ще до повномасштабного вторгнення російських військ в Україну розпочав, зокрема на рівні суспільного діалогу, процес обговорення того, чи потрібна Україні деколонізація та якою вона мала б бути. Під деколонізацією ми вбачали, зокрема, звільнення української історії від нашарувань російських імперських штампів та міфів.

Той процес, який отримав назву декомунізації та набув загальнодержавного рівня після Революції гідності, потребує продовження. Але повинно йтися не тільки про механічне перейменування вулиць чи демонтаж пам’ятників. Очищення публічного простору від маркерів імперських претензій на українські землі повинно супроводжуватися глибшим переосмисленням цієї частини української історичної та культурної спадщини, виробленням на рівні суспільства відповідних наративів. Тобто йдеться про процес, який буде не стільки відсіканням певного історичного періоду, як його переосмисленням, відкриттям поза нав’язуваними Москвою міфами.

Це масштабне завдання потребує зусиль, включеності та системних рішень і на рівні державних інституцій, і на рівні місцевого самоврядування та не може відбуватися поза суспільною дискусією та діалогом на різних рівнях.

Прийнятні для суспільства рішення в усіх випадках потрібно напрацювати шляхом діалогу з громадами, експертами і профільними інституціями.

Міністерство культури та інформаційної політики і Український інститут національної пам’яті наголошують на необхідності дотримання визначених законодавством процедур при вирішенні питань усунення з публічного простору тих чи інших об’єктів.

Відповідно до статті 11 та 54 Конституції України держава сприяє, зокрема  консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність.

В Україні як демократичній та правовій державі з 2015 року на законодавчому рівні засуджені тоталітарні режими комуністичного СРСР та нацистської Німеччини. Пропаганда цих режимів та публічне використання їхньої символіки заборонені та визнані законом наругою над пам’яттю мільйонів їхніх жертв. У той же час, більшість існуючих сьогодні в населених пунктах України пам’яток та об’єктів топоніміки, які стосуються російської історії та культури напряму не підпадають під обмеження (або підлягають виключенням), що визначені Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 9 квітня 2015 р. № 317-VIII.

Таким чином, Машівською селищною радою, на засіданні двадцять сьомої позачергової сесії селищної ради 8 скликання від  18 квітня 2023 року, було прийнято рішення «Про перейменування вулиць та провулків в населених пунктах Машівської селищної територіальної громади Полтавського району Полтавської області», а саме:

смт Машівка

• Ломоносова на вулицю Вишнева.
  • Панфілова на вулицю Затишна.
  • Першотравнева на вулицю Зелена.
  • Зоріна на вулицю Зоряна.
  • провулок Першотравневий на провулок Шевченка.

Базилівщинський старостинський округ

• Кошового О. на вулицю Ставкова.
  • провулку Першотравневий на провулок Яблуневий.
  • провулку Гагаріна на провулок Вишневий.

Селещинський старостинський округ:

• Гагаріна на вулицю Незалежності.
  • Зої Космодем’янської на вулицю Захисників України.
  • Зоріна на вулицю Шкільна.
  • Матросова на вулицю Єдності.
  • Молодої Гвардії на вулицю Трояндову.
  • Першотравнева на вулицю Перемоги.
  • Ювілейна на вулицю Незламна.
  • провулку Гагаріна на провулок Незалежності.
  • провулку Першотравневий на провулок Перемоги.
  • провулку Ювілейний на провулок Незламний.
  • Гагаріна в с. Латишівка на вулицю Центральна.

Кошманівський старостинський округ:

• Гагаріна на вулицю Сонячну.
  • Мічуріна на вулицю Світанкову.
  • Некрасова на вулицю Спортивну.
  • Пушкіна на вулицю Паркову.
  • Єсеніна на вулицю Єдності.
  • Ювілейна на вулицю Європейська.
  • провулок Ювілейний на провулок Європейський.
  • Чехова в с. Богданівка на вулицю Незалежності.

Абрамівський старостинський округ:

• Гагаріна на вулицю Патріотів.

Дмитрівський старостинський округ:

• Гагаріна в с. Калинівка на вулицю Центральну.
  • Ювілейна в с.Дмитрівка на вулицю Молодіжна.

Новотагамлицький старостинський округ:

• Гагаріна в с. Огуївка на вулицю Миру.
  • Партизанська в с. Новий Тагамлик на вулицю Перемоги.