Місцеві податки та збори на 2018 рік.

право самостійно встановлювати місцеві податки та збори надано органам місцевого самоврядування ст. 143 Конституції України. Ці питання вирішуються виключно на пленарних засіданнях міських, сільських або селищних рад (п. 24 ст. 26 Закону від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»)

Відповідно до Закону України від 07 грудня 2017 року N 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (далі – Закон № 2245- VIII), який набрав чинності 01 січня 2018 року. Місцеві ради зможуть переглянути ставки місцевих податків і зборів протягом 2018 року

Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Закону № 2245- VIII у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4 щодо стабільності податків та зборів, їх ставок, а також податкових пільг протягом бюджетного року, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України – щодо оприлюднення рішень про встановлення місцевих податків та зборів до початку бюджетного року та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

В свою чергу, платникам податків – юридичним особам необхідно постійно перевіряти розмір таких ставок протягом року. Через зміну ставок в середині звітного року необхідно буде подавати уточнюючу декларацію з податку на нерухоме майно та земельного податку і коригувати їх суми.

Також Законом № 2245- VIII внесено зміни до підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, відповідно до яких копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів або про внесення змін до них надсилається місцевими радами в електронному вигляді у 10-денний строк з дня прийняття до органу ДФС, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів. Зробити це потрібно не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін до них.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику – Державна фіскальна служба України (далі – ДФСУ) не пізніше 15 липня поточного року повинна оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті зведену інформацію про розмір та дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях.

Враховуючи зазначені вище зміни, така інформація, як передбачено у згаданому зміненому підпункті 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), може бути оприлюднена у 2018 році щодо ставок місцевих податків і зборів у 2019 році.

Крім цього, слід зазначити, що платники місцевих податків та зборів можуть використовувати зведену інформацію з офіційного веб-сайту ДФСУ відповідно до доповнення, внесеного до пункту 12.5 статті 12 ПКУ, при визначенні своїх податкових зобов’язань.

Такі платники звільняються від відповідальності у разі, якщо у цій інформації буде виявлено помилку (розбіжності між даними ДФС та даними офіційно оприлюдненого рішення про встановлення місцевих податків та зборів).

У такому разі до таких платників податку штрафні санкції та пеня, передбачені ПКУ, спричинені такою помилкою, не застосовуються, підстав для притягнення платника податків та/або його посадових осіб до відповідальності немає.